Вкусна средба од трет вид: Гулаш со Банана и Ѕвездени бомбони

Сподели го ова преку:


Сте помислиле ли што ќе се случи со кујната ако подпаднеме под инвазија од вонземјани?

Спремете се за космички кулинарски судир со овој рецепт за гулаш со банана и ѕвездени бонбони. Вкусете малку чудна, вонземска храна за малку пари и бидете спремни за секојдневните вкусови во случај на инвазија од вонземјани.Потребни состојки

 • 2 банани, сечени
 • 1 црвена пиперка, сецкана
 • 1 главичка кромид, сецкана
 • 2 чешниња лук, ситно сечкани (мелени)
 • 400 гр конзервирани домати
 • 1 лажица црвен пипер
 • 1 лажица мед
 • 1 лажица изрендан ѓумбир
 • Сол и црн пипер по желба / вкус
 • 1/2 шолја ѕвездени бомбони (здробени, на пример PEZ или Пеперминт бонбони, или слични кои се лесни и безбедни за дробење)

Начин на подготовка

 • Во тенџере загрејте малку масло и пржете ги кромидот и биберот додека не омекнат.
 • Додадете го лукот и варете уште една минута.
 • Додајте ги бананите и оставете ги да танцуваат со топлината неколку минути, ослободувајќи ги своите слатки тајни.
 • Додајте ги доматите, пиперката, медот и ѓумбирот, мешајќи за да создадете живописна марсовска супа.
 • Зачинете со сол и бибер, а потоа оставете го гулашот да врие 15-20 минути, дозволувајќи им на вкусовите да се спојат како космички дипломати.
 • Непосредно пред сервирање, посипете ги здробените ѕвездени бонбони одозгора, додавајќи допир на галактичко крцкање и мистерија.

Совети

 • Послужете со ориз, киноа или крцкав (печен) леб за задоволувачко слетување на планетата Земја.
 • Не плашете се да експериментирате! Обидете се со различни видови ѕвездени бонбони, додадете прстофат чили снегулки за зачинета супернова, или дури фрлете неколку сецкани ореви за дополнителна текстура.
 • Запомнете, овој рецепт е само лансирна рампа за вашата кулинарска креативност. Прегрнете го чудното и забавувајте се готвејќи и истражувајќи ги непознатите територии на Храналогија!

Image by catalyststuff on FreepikСподели го ова преку:

Слични Објави