Полнети Печурки со Фета Сирење и Мед

Сподели го ова преку:


Полнети Печурки со Фета Сирење и Мед

Состојки:

 • 10-12 големи печурки
 • 100г фета сирење
 • 2 лажици мед
 • 2 лажици маслиново масло
 • Сусам за украс

Упатство:

 1. Загрејте ја рерната на 180°C .
 2. Извадете ги стеблата од печурките
 3. Исечете го фета сирењето на мали парчиња и наполнете ги печурките со него.
 4. Поставете ги полнетите печурки на тава за печење со хартија за печење.
 5. Прелијте ги печурките со мед и маслиново масло.
 6. Печете ги во загреаната рерна околу 15-20 минути, или додека не станат златно-румени.
 7. Извадете ги од рерната и ставете ги на сервирачка тава.
 8. Попрскајте ги со сусам за украс.
 9. Сервирајте топло.

Оваа закуска ќе ве освежи со комбинацијата на слатко од медот, со привлечниот вкус на фета сирењето, додека печурките даваат одлична текстура и арома. Пријатно!

Сподели го ова преку:

Слични Објави