Рецепт за Егзотична пита со мелено месо и кари

Сподели го ова преку:


о целиот рецепт:

Рецепт за егзотична пита со мелено месо и кари

Состојки:

 • 500г мелено месо (телешко, свинско или пилешко)
 • 1 глава кромид, исечена на ситно
 • 2 глави лук, исечени на ситно
 • 2 лажички зелен кари паста
 • 400мл кокосово млеко
 • 1 голем домат, исечен на ситно
 • 1 мала чаша исечен ананас
 • 1 паковање кори за пита (околу 250г)
 • Масло за премачкување на корите
 • Сол и бибер според вкус
 • Свеж кориандер за декорација

Упатство:

Загрејте малку масло на средна температура во тава. Додајте го кромидот и лукот и пржете сѐ додека не станат румени. Додајте го меленото месо и пржете го сѐ додека не се стопи и добие златно-кафеава боја. Додајте ги зелената кари паста и пржете ја за уште 1-2 минути, додека не се издвои аромата. Додајте го кокосовото млеко, доматите, ананасот и промешајте добро. Намалете ја топлината и гответе го сосот околу 10-15 минути или додека не се загусне. Загрејте ја рерната на 180°C. Распакувајте ги корите за пита и премачкајте ја првата кора со масло. Ставете ја во плех за печење. Додајте ја мешавината со меленото месо врз првата кора и повторете ја постапката за секоја кора од питата. Печете ја питата во загреана рерна околу 15-20 минути, или додека не станат златно-кафеави и убави.Ако сакате, питата можете да ја сервирате со свеж коријандер за декорација.

Оваа комбинација на ароми и текстури ќе ви пружи егзотично и вкусно јадење со мелено месо.

Пријатен апетит!Сподели го ова преку:

Слични Објави