Кој е кралот на кујната? Вегани, вегетаријанци или месојади?

Сподели го ова преку:


Храната е бојно поле! Во ред, можеби не вистинско, но изборот што да јадете понекогаш може да изгледа како расправија. Веганите навиваат за зеленчук, вегетаријанците инсистираат да има сирење и јајца, а оние што јадат месо копнеат за ќебапи. Кој победува на овој кулинарски судир?

Вегани: Растенија!

Овие луѓе се хранат со свеж зеленчук, сочно овошје и обилни мешунки. Нивните чинии пукаат од бои и текстури, од крцкави салати до кремаст хумус. Сите тие сакаат да ја спасат планетата, еден по еден вкусен залак.Вегетаријанци: Шампиони на сирењето!

Тие не се подготвени да се откажат од обилието на протеини, но месото не им е главна работа. Размислете за веге хамбургери зачинети со рендано или топено сирење. Или обилна чорба од леќа со чаша јогурт. Тие се добро друштво со оние што јадат месо, затоа што го јадат гарнирот претворајќи го тоа во сопствена вегетаријанска гозба.

Месојадачи: Кралевите на Скарата!

Овие луѓе ја сакаат врелата скара и задоволството од сочните ќебапи. Не се плашат од малку зачин, а чиниите им се натрупани со печени пиперки, кромид и свеж леб. Тие се мајстори за скара и секогаш ги знаат најдобрите места за месо на скара.

Значи, кој победува?

Никој! Ова не е натпревар, туку прослава на храната! На масата има место за секого, а секоја чинија има нешто посебно да понуди. Вистинскиот победник сте вие, кои уживате во вкусниот оброк со пријателите и семејството.

Еве го тајниот рецепт за среќна кујна:

Почит: Секоја чинија заслужува лајк, без разлика дали е натрупана со пиперки или преполна со грав.
Различноста е крал: Не заглавувајте се во рутина! Истражувајте нови вкусови, пробајте различна храна и збогатете ги вашите искуства со вкусови.
Умереноста е магија: уживајте во сè, во разумни количини. Да, дури и во тој дополнителен залак од скарата.
На крајот на краиштата, не се работи за тоа кој владее со кујната, туку за споделување добра храна со добро друштво. Затоа, земете ја вилушката, соберете ги пријателите и ајде да јадеме!

Сега, ајде да готвиме! Споделете ги вашите омилени рецепти, трикови за салати и магии на задоволствата за љубителите на месо во коментарите на ФБ (група | страна). Да му покажеме на светот колку вкусна и разновидна може да биде Македонската кујна!

Добар апетит!Сподели го ова преку:

Слични Објави