7 Животински супермоќи: Работи што нашите крзнени (и пердувести) пријатели можат да ги направат, додека ние изгледаме беспомошно

Сподели го ова преку:


Се сеќавате кога бевме деца и посакувавме да летаме како птици или да пливаме како делфин? Па, погодете што? Како возрасни луѓе сè уште сме заглавени со истите стари здодевни тела, додека животните таму растураат со некои сериозно импресивни супермоќи. Закопчајте се, затоа што ќе се нурнеме во дивиот свет на животински способности што ќе Ве натераат да се сомневате во сѐ што мислевте дека знаете за животинското царство.

1. Гледање со звук

Заборавете на оние фенси очила за ноќно гледање, лилјаците се оригинални мајстори за гледање во темнина. Тие користат ехолокација, одбивајќи звучни бранови од предметите и го интерпретираат ехото за навигација и лов. Значи, во основа, тие се како живи сонари, додека нашите мали прсти на нозете се осудени да ги удираме во мебел во мракот. Не ми зборувајте за нефер!2. Натчовечка сила

Дали некогаш сте се обиделе да преместите нешто тешко колку вашата сопствена телесна тежина? Да, речиси и да е невозможно. Но, една мравка, таа мала дамка од инсект, може да крене и до 50 пати поголема тежина од сопствената! Замислете кои добивки би ги имале во теретана кога би имале сила пропорционална со мравките. Без проблем би кревале по еден автомобил во рака и никогаш не би имале проблем кога некој нѝ ја блокирал гаражата.

3. Регенерација Регенерација

Wolverine можеби го има филмскиот монопол на оваа супермоќ, но некои животни од реалниот живот се уште поимпресивни. Рамниот црв може да го регенерира целото тело почнувајќи од мало парче, додека морската ѕвезда може повторно да ги расте изгубените екстремитети. Во меѓувреме, ние сме заглавени со фластери надевајќи се на најдоброто.

4. Камуфлажни камелеони

Не ви треба фенси невидлива наметка кога можете само да се вклопите како камелеон! Овие мајстори на маскирањето можат да ги променат своите бои за да одговараат на нивната околина, што ги прави практично невидливи за предаторите. Во меѓувреме, ние сме заглавени да носиме рефлективна облека што привлекува внимание. Погодете кон кого нишанат предаторите?

5. Електрични јагули

Не би имале проблем со високи сметки за струја кога и ние би имале вакви шокантни суперсили! Електричните јагули можат да генерираат доволно електрична енергија за да зашеметат коњ, додека некои видови можат дури и да ја осветлат водата околу нив. Ние луѓето, едвај успеваме да си ја платиме сметката за струја.

6. Подводно дишење

Делфините и китовите можат да го задржат здивот неверојатно долги периоди, овозможувајќи им лесно да ги истражуваат длабочините на океанот. Ние луѓето? Потребни нѝ се резервоари за кислород и многу храброст само за да се натопиме два прсти под вода.

7. Отровни удари

Некои животни можат да зададат навистина сериозен удар. Од отровниот убод на скорпија до смртоносниот гриз на пајакот црна вдовица, овие суштества развиле моќни токсини за да се одбранат. Ние, луѓето, од друга страна, се сечеме на хартија во канцеларија и потоа плачеме поради тоа.

Запомнете: ова е само мал дел од неверојатните суперсили што ги поседуваат животните. Затоа, следниот пат кога ќе видите крзнен пријател, одвојте момент да ги цените неговите неверојатни способности. И кој знае, можеби еден ден ќе сфатиме како да откраднеме дел од таа животинска магија и да ги надградиме нашите сопствени слаби човечки тела. Дотогаш, само да бидеме благодарни што не мора да се расправаме со орли и лавови за нашиот ручек!Сподели го ова преку:

Слични Објави